Pomemben del postavitve spletne strani in spletne prisotnosti je tudi izbira imena domene in njena registracija. Zato bomo v nadaljevanju raziskali, kaj sploh je domena in kako poteka registracija domene.

Vsakdo, ki želi biti prisoten na svetovnem spletu v obliki spletne strani, bloga ali spletne trgovine, potrebuje unikaten spletni naslov, ki mu pravimo domena. Vsaka spletna stran ima torej svoj spletni naslov, po katerem vas obiskovalci najdejo na spletu, zato še zdaleč ni vseeno, kakšno ime boste izbrali.

Kako izbrati pravo ime domene?

Predno se začne registracija domene, morate torej izbrati njeno ime. Glede na to, da se boste z domeno predstavili spletni javnosti, njeno ime izberite premišljeno.

Vsaka domena je sestavljena iz imena domene in domenske končnice. Ime domene je poljubno, bodite pa pozorni, da je čim bolj enostavno, da si ga je enostavno zapomniti in da na svoj način predstavlja vaše podjetje ali vas kot posameznika. Domenske končnice so že vnaprej določene in lahko izbirate med številnimi možnostmi, kot so .si, .com, .net in podobno.

ustvarjanje idej za imena domen
Če nimate dobre ideje lahko uporabite spletna orodja za ustvarjanje idej za imena domen. Ta orodja združujejo vaše ključne besede z različnimi končnicami, predponami in kombinacijami ter tako ustvarjajo edinstvena imena. Preden se odločite preverite prosto domeno na spletu.

Glede na to, da je domena edinstvena, je potrebno izbrati takšno ime, ki ga trenutno ne uporablja nihče drug. Zato je vaš naslednji korak, da se preveri prosto domeno. To storite na eni od spletnih strani registrarjev domen, kjer vpišete svojo bodočo domeno in hitro boste ugotovili, ali je zasedena ali ne.

Kako poteka registracija domene?

Po tem, ko se preveri prosto domeno, se lahko začne postopek njene registracije – šele, ko je domena registrirana, bo tudi uradno vaša.

Registracija domene je zelo enostavna in za postopek ne potrebujete nobenega posebnega znanja. Najprej morate izbrati registrarja – to je podjetje, ki ponuja storitve registracije domene. Prepričajte se, da gre za zaupanja vrednega ponudnika, nato pa se postopek lahko začne.

Registrar kjer se opravi registracija domene
Registrar domenskih imen je subjekt, pri katerem poteka registracija domene. Registrarji domenskih imen delujejo kot posredniki med končnimi uporabniki (registranti) in registrom.

V postopku registracije boste morali, poleg imena domene, vpisati nekaj osebnih podatkov, prav tako pa boste morali izbrati obdobje, za katerega želite registrirati domeno. Nato boste morali domeno le še plačati in ta bo postala vaša last vse do datuma, ki ste ga izbrali. Če boste želeli domeno uporabljati tudi po tem obdobju, jo je potrebno podaljšati, v nasprotnem primeru jo boste morali ponovno registrirati.

Kaj je najem strežnika in koliko stane?

Ključen korak pri vzpostavljanju spletne prisotnosti ali upravljanju večjih podatkovnih sistemov je tudi najem strežnika. Strežnik je zmogljiv računalnik ali naprava, ki različnim uporabnikom omogoča gostovanje spletnih strani, shranjevanje podatkov, izvajanje aplikacij in številnih drugih nalog. 

najem strežnika prilagojem vašim potrebam in proračunu.
Vsako podjetje je edinstveno, zato je priporočeno, da se posvetujete s ponudnikom o najemu strežnika, da lahko rešitev prilagodi vašim potrebam in proračunu.

Ponudniki gostovanja spletnih strani nam danes ponujajo različne vrste najema strežnikov, ki ponujajo različne funkcionalnosti, zmogljivosti in storitve, od tega pa je odvisna tudi končna cena. Za kakšno vrsto najema se boste odločili, pa je bolj kot od cene, odvisno predvsem od vaših potreb.

Različne vrste najema strežnikov

Najem strežnika je storitev, pri kateri uporabnik pridobi fizični ali virtualni strežnik v podatkovnem centru neke tretje osebe in mu za to plačuje mesečno nadomestilo. Uporabnik na ta način prihrani pri stroških, ki bi jih moral sicer nameniti nakupu opreme, zmogljivo infrastrukturo, tehnično podporo in upravljanje.

Uporabnikom so danes na voljo različne vrste strežnikov, ki uporabnikom ponujajo različne zmogljivosti, funkcionalnosti in storitve. Med najbolj pogostimi so:

  • Namenski strežniki, ki so namenjeni izključno enemu uporabniku in omogočajo popoln nadzor nad strežniškimi viri.
  • Deljeni strežniki, ki ponujajo manj prilagodljivosti, saj si več uporabnikov deli enake strežniške vire.
  • VPS strežniki, ki predstavljajo kompromis med deljenimi in namenskimi strežniki. Gre za gostovanje na enem izmed virtualnih strežnikih, ki so locirani na enem fizičnem strežniku, vendar med seboj delujejo neodvisno.

Cena za najem strežnika

Eden ključnih dejavnikov, ki vpliva na izbiro strežnika, je zagotovo cena, vendar kljub temu ob tem ne smete zanemariti tudi potrebe vaše spletne strani.

S tega vidika je deljeno gostovanje spletnih strani na deljenem strežniku najcenejše, saj si v tem primeru več uporabnikov deli strežniške vire in s tem posledično tudi stroške. Ta možnost je najboljša izbira za posameznike in manjša podjetja.

Koliko stane najem strežnika za majhno podjetje?

Na drugi strani so namenski strežniki najdražja možnost, saj en uporabnik plača za najem celotnega strežnika, vključno s strojno opremo, vzdrževanjem in energijo. Kljub nekoliko večjim stroškom, je to najboljša možnost za velike spletne strani in podjetja, ki potrebujejo visoko zmogljivost in varnost.

VPS strežniki ponujajo kompromis med namenskimi in deljenimi strežniki tudi v ceni. Ta vrsta gostovanja spletnih strani je sicer dražja od deljenega gostovanja, vendar še vedno cenejša od najema namenskega strežnika.

Članki iz iste kategorije: